Artykuły

 

kwadrat new SWIETO NIEPODLEGLOSCI

Hołd dla Niepodległej w bytomskiej szkole muzycznej!

 

Tegoroczne Święto Niepodległości miało szczególny charakter w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina w Bytomiu. Społeczność szkoły uczciła rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności angażując się w wiele projektów.  

Jednym z nich był konkurs solfeżowy pt. „Twórczość wokalna Stanisława Moniuszki w listopadowy czas”. Organizatorem i pomysłodawcą wydarzenia była p. Magdalena Białecka, a konkurs zrealizowano przy współpracy z nauczycielami sekcji teorii muzyki i wokalistami.

Uczestnicy rywalizowali w 4 kategoriach wiekowych obejmujących klasy IV – VII szkoły muzycznej I stopnia i II – III szkoły muzycznej II stopnia. Zadaniem konkursowym była realizacja pieśni Stanisława Moniuszki – ojca polskiej pieśni i opery narodowej – a cappella i z towarzyszeniem fortepianu. Wokalistom towarzyszył w charakterze akompaniatora p. Bohdan Krivopust.

Zainteresowanie konkursem było duże, a dźwięki pieśni wypełniły szkolne korytarze. Jury konkursowe przyznało wiele nagród i wyróżnień, doceniając pracę nad emisją głosu, dbałość o realizację dawnego tekstu i przebiegu melodyczno-rytmicznego.

Kolejnym niezwykłym wydarzeniem Dnia Niepodległości było przedstawienie teatralne zrealizowane przez uczniów klasy IV/II stopnia wraz z wychowawcą p. Urszulą Sołtysik. Inscenizacja zatytułowana „Hołd dla Niepodległej” łączyła czasy współczesne i przeszłe. Widzowie poznali losy Zygmunta, towarzysząc mu w młodości, miłości i wolnej Polsce. Fabuła osadzona była w realiach historycznych – zadbano o szczegóły stroju postaci, rekwizyty i język.

Uczniowie klasy IV przygotowali inscenizację w oparciu o autorski scenariusz, zadbali również o oprawę muzyczną przedstawienia samodzielnie wykonując utwory wokalno – instrumentalne. Na scenie wystąpił także p. Tomasz Grzyb, dodając wydarzeniu brzmieniem swego instrumentu – akordeonu, niezapomnianego charakteru. Magiczna inscenizacja uświadomiła widzom, jak silnie losy pojedynczego człowieka są związane z losami ojczyzny i skłoniła do pięknych refleksji i wzruszeń!

O symbolicznej godzinie 11.11 w ramach akcji „Szkoła do hymnu!” uczniowie wraz z nauczycielami i pracownikami administracji wykonali hymn państwowy. Jak w ubiegłych latach, udało się zrealizować projekt przed szkołą, na schodach prowadzących do wejścia głównego, co zwróciło uwagę przechodniów i skłoniło ich do udziału. Hymn odśpiewał wspaniały chór złożony z uczniów wszystkich klas szkoły w obecności Pocztu Sztandarowego. Uczniowie klas I – III szkoły muzycznej I stopnia wraz z wychowawcami przygotowali dodatkowo kotyliony, które ubarwiły stroje. Całość występu poprowadziła p. Agnieszka Piasecka – Orlow.

Finałowym wydarzeniem Dnia Niepodległości był koncert. Otworzyły go dźwięki hymnu ku czci świętego Stanisława Gaude Mater Polonia. Utwór został wykonany przez chór kameralny szkoły, a zespół poprowadził p. Dariusz Nurzyński. Pełne brzmienie chóru, temat hymnu i postawa stojąca słuchaczy nadały wydarzeniu koncertowemu niezwykle podniosły charakter.

W dalszej części koncertu zaprezentowali się uczestnicy konkursu solfeżowego „Twórczość wokalna Stanisława Moniuszki w listopadowy czas”. Występ poprzedziło wręczenie nagród i wyróżnień, którego dokonała p. Dyrektor Zuzanna Sucharowska. Wieka radość wypełniła salę koncertową szkoły, a dźwięki chóralnie zrealizowanych pieśni wzmocniły poczucie szczęścia.

Koncert zamknęła prezentacja Polskiej Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej prowadzonej przez p. Filipa Hugeta. Zespół wykonał dzieła muzyki filmowej, które w świadomości Polaków łączą się z ojczyzną. Zabrzmiał m.in. Polonez Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz”, wprowadzając słuchaczy w radosny nastrój.  

Koncert prowadziły uczennice Alicja Gawińska i Maja Krzemień przygotowane przez p. Agnieszkę Tyńską-Kowalską. Prelegentki wykazały się ogromną elastycznością, gdyż brały udział we wszystkich segmentach koncertu.

Intensywny przebieg Dnia Niepodległości i postawa wszystkich uczniów dowodzą, że wychowankowie bytomskiej szkoły muzycznej to aktywny zespół młodych ludzi świadomych tradycji i szanujących historię. Jesteśmy dumni z takiej młodzieży, która jest naszą przyszłością!

ATK

 

hold dla niepodleglej

Joomla Templates by Joomla51.com